fbpx
 • До 10 точни, профитабилни сигнали на ден
 • Лесен пристап до сигналите на девизен курс и крипто
 • Совети за дневна техничка анализа и трговија
 • Заедница од над 15,000 активни трговци
 • Предупредувања во реално време, сето тоа преку Телеграм!
Придружи се на групата Телеграм

известувања

Непосредни предупредувања за вашата е-пошта

Водечки на пазарот

Помеѓу 4-5 точни, профитабилни сигнали на ден!

Forex експерти

Совети за дневна техничка анализа и тргување

GBPJPY Continues to Trend Lower as It Is Set to Rebound

GBPJPY Analysis – Price Is Set to Rebound at the 149.60 Price Level GBPJPY is set to rebound at the 149.60 key level. The price is, however, in a bearish state as the market keeps making lower lows and highs. The market continues to retest the trend line channel, and the more it is retested, […]

Вести за тргување

Binance Coin (BNBUSD) Price: Bulls Dominate, Targeting $430 Resistance Level

BNBUSD Price Analysis – October 01 The price may reach the resistance level of $430, in case the mentioned level is broken up, the resistance levels of $503 and $599 will be the target.  Should the bears defend the resistance level of $430, the price may fall towards the support levels of $364, $311 and […]

1 ги

Злато (XAUUSD) Во надолен потег, се соочува со отфрлање на ниво 1,760 долари

Клучни нивоа на отпор: 1,900 $, 1,950 $, 2000 $ Клучни нивоа за поддршка: 1,750 $, 1 $, 700, 1,650 $ Злато (XAUUSD) Долгорочен тренд: RangingGold (XAUUSD) беше во страничен потег под надземниот отпор на 1,830 $. Страничниот потег трае од јули. На 2 септември, купувачите го преиспитаа отпорот на надземни трошоци на 1,830 американски долари и беа одбиени. Пазарот беше на […]

6 часа

Доларот ги консолидира добивките, вниманието се префрла на еврото

Додека доларот го забавува порастот што го поддржува приносот оваа недела, вниманието на продажбата се префрли на еврото, особено на вкрстените пазари. Во меѓувреме, зголеменото чувство за ризик им помага на валутите во суровини и Стерлинг, а австралискиот долар го предводи пакетот. Во услови на стабилно ризично расположение, јенот и швајцарскиот франк се нормално послаби. Стапката на невработеност во еврозоната […]

11 часа

AUDUSD продолжува да се крева во услови на негативни перспективи на пазарот

Анализа на цената на AUDUSD-30 септември За време на американската сесија, AUDUSD доби навлегување и се искачи на 0.7257, ново дневно највисоко ниво поддржано од широкиот пад на американскиот долар. DXY е намален за 0.20 проценти, што е првпат да падне по четири дена добивки. И покрај стабилните приноси на американските обврзници и нерамните американски […]

13 часа

Dogecoin (DOGE) флуктуира над поддршката од 0.20 американски долари, веројатно е пад на 0.16 долари

Клучни нивоа на отпор: 0.45 $, 0.46 $, 0.47 $ Клучни нивоа за поддршка: 0.25 $, 0.20 $, 0.15 $ DOGE/USD Долгорочен тренд: Цената на BearishDogecoin (DOGE) падна на 0.20 $ откако го скрши претходното најниско ниво од 0.21 $. Денес, криптофлуктуирањето се движи над Поддршка од 0.20 долари. Пред неодамнешниот пад на цената, цената на DOGE се сруши под поддршката од 0.21 $, ја преиспита пред да продолжи со надолниот тренд. Во моментов, […]

18 часа

Дигиталната валута е корисна за глобалната економија: BIS извештај

Новиот извештај објавен од Банката за меѓународни порамнувања (БИС) и група централни банки тврди дека дигиталната валута може да поттикне побрзи порамнувања и поевтини трансфери. Пред околу две недели, шефот на Центарот за иновации на Банката за меѓународни порамнувања (БИС), Беноит Кауре, тврдеше дека централните банки мора да го земат мандатот и […]

19 часа

Релито USDJPY продолжува додека добива се повеќе нахакан импулс

USDJPY анализа - Цената продолжува да се собира нагоре додека се зголемува моментумот Зголемувањето на USDJPY продолжува додека се зголемува нахаканиот импулс. Купувачите ја добија оваа позиција по нахаканата свеќа во близина на значајното клучно ниво 109.100. Биковите потоа го зголемија притисокот, а пазарот продолжува да се собира нагоре. Сепак, цената е наменета да достигне […]

19 часа

Биткоин рударската индустрија во САД може да има корист од неодамнешната забрана за Кина: градоначалник на Флорида

Градоначалникот на Мајами, Флорида - Френсис Суарез - верува дека сузбивањето на кинеската влада врз биткоинот (БТК) и криптовалутите е значајна можност за искористување на американскиот пазар. Градоначалникот, кој во моментов работи на изградба на својот град во центар на Биткоин, за Блумберг рече: „Пресвртницата е сега. Создава неверојатен […]

19 часа

CYCE-Токен за менување на играта што го олеснува глобалното влијание

Трогателна база со CYCE, револуционерен знак ERC-20 што радикално ќе го трансформира начинот на кој размислуваме за криптовалутите. Тоа е прва блокчејн иницијатива на турскиот бизнис „Крипто карбон енерџи“, но е на високо ниво. Со цел борба против глобалните климатски промени, CYCE сака да направи револуција во трансформацијата на обновливата енергија од […]

22 часа

Трговија на пазарите со

НАЈДОБРИ СИГНАЛИ НА ФОРЕКС

Научете да тргувате со стратегии и вести за девизен курс
ФОРЕКС БРОКЕРИ &
ТРГОВСКИ ПЛАТФОРМИ

Крајниот водич за девизните брокери

Несомнено, брокерот игра клучна улога на пазарот на девизи. Но, како почетник, разбирате ли каква улога играат брокерите? Прочитајте го нашиот Водич за брокери во девизен курс овде да ги знае основните улоги на брокер во Forex.

Најдобри платформи за тргување со девизен курс

Многу тргување мора да се изврши како почетник на пазарот на девизен курс, но тогаш (повторно), потребна ви е најдобрата платформа за тргување со странство за да ги направите вашите занаети. Затоа нашата страница овде објаснува најдобрите платформи за тргување со девизен курс за почетници.
Тргување со девизен курс
СТРАТЕГИИ

Чувајте весник за тргување

Дневник за тргување е само дневник за целата ваша трговска активност. Обично, списание обезбедува алатка за сите сериозни трговци кои имаат потреба да се оценат објективно. Но, од какво значење е водењето посебен дневник? Дозволете ни да ви ги кажеме сите што треба да ги знаете овде.

Читање на каматните стапки

Промените на каматната стапка значително влијаат на девизниот пазар. Промените обично можат да ги направи една од осумте глобални централни банки. Промените имаат непосредни влијанија врз трговците на пазарот, и оттука, разбирањето како да се реагира, како и да се предвиди дека овие потези ќе бидат меѓу првите чекори за остварување поголеми профити.

Како работиме

Изберете пакет

Завршете ја вашата набавка

Повелете Е-пошта

Успех од првиот ден

Научете да тргувате Ако само што започнувате во светот на онлајн трговија, сигурно сте дојдоа на вистинското место. Нашата веб-страница ќе ве вооружи со сите потребни алатки за да ја тргнете вашата трговска кариера на десната нога.

Ние обезбедуваме сеопфатни водичи за тргување со сите работи - како на пример, како работи индустријата за девизи со повеќе трилиони фунти, какви се CFD и зошто тие се клучни за вашите долгорочни инвестициски цели, моќ, ширење, нарачки на пазарот и сè друго што сметаме дека треба да знаете пред да започнете да ризикувате со сопствени средства.

Клучно, откако ќе го потрошите потребното време на прелистување низ нашите многубројни едукативни алатки, ќе ја оставите нашата платформа со потребните вештини и знаење за да успеете во вашите напори за трговија преку Интернет.

Тргување за почетници: Како функционира трговијата преку Интернет?

Ако никогаш не сте направиле единствена трговија во животот, основно е да знаете што правите пред да се разделите со парите. На крајот на краиштата, трговијата преку Интернет доаѓа со изобилство ризици - многу од нив можат да ја попречат вашата способност да остварувате постојан профит. Како такво, да започнеме со добивање преглед на 360 степени за тоа како е процесот на тргување од крај до крај.

Избор на Интернет брокер

За да тргувате преку Интернет, ќе треба да користите брокер. Одамна поминаа деновите кога треба да правите нарачки за купување и продавање преку телефон со традиционален брокер.

Напротив, сè сега се извршува преку Интернет. Всушност, не само што можете да тргувате од удобноста на вашиот дом, туку и повеќето брокери преку Интернет сега нудат полноправни апликации за трговија. Како такво, сега можете да тргувате додека сте во движење.

Со ова, буквално има илјадници онлајн брокери кои ги сервисираат секојдневните клиенти за малопродажба. Од една страна, ова е од голема корист од гледна точка на вас како трговец, бидејќи презаситеноста на платформите значи дека брокерите мораат да ја зголемат можноста за да ја избегнат конкуренцијата.

Ова може да дојде во форма на намалени такси за тргување и построги распони или иновативни карактеристики како што се „Тргување со копирање“. Од друга страна, ова го прави исклучително тешко да се знае со која платформа за тргување преку Интернет може да се регистрирате.

Како избирате платформа за онлајн трговија?

За да ви помогнеме на патот, наведовме некои од најважните фактори што треба да ги земете предвид при избор на брокер преку Интернет.

🥇 регулатива

Со цел да се понудат услуги за трговија преку Интернет на клиенти со малопродажба со седиште во Велика Британија, брокерите мора да бидат регулирани од страна на Органот за финансиско однесување (FCA). Како такво, ова е услов за кој не може да се преговара кога станува збор за избор на нова платформа.

Во повеќето случаи, мрежниот брокер ќе го наведе својот регистарски број на FCA, кој потоа може да го внесете преку веб-страницата на регулаторот. Ако не, може да го побарате името на брокерот преку Интернет преку регистарот на FCA. На крајот на краиштата, ако брокерот не добива лиценца за FCA, треба да ја избегнете платформата по секоја цена.

🥇 Плаќања

Исто така, треба да размислите каков начин на плаќање претпочитате да користите кога станува збор за депонирање и повлекување средства. Најлесен начин да го направите ова е преку дебитна или кредитна картичка, бидејќи депозитите обично се инстант.

Покрај тоа, некои брокери ви дозволуваат да користите е-паричник како PayPal или Skrill, иако тоа не е секогаш случај. Дополнително, повеќето брокери поддржуваат банкарски трансфери. Иако ова обично дозволува ограничувања на хигиените, банкарските трансфери се најспората опција за плаќање.

🥇 Надоместоци и шири

Useе треба да платите одреден надоместок за да користите платформа за трговија преку Интернет, бидејќи брокерите се занимаваат со заработка. Можеби ќе треба да платите променлива провизија, што е процент од износот што го тргувате. На пример, ако поставите трговија во вредност од 4,000 фунти, а брокерот наплаќа 0.2% во провизија, тогаш на крајот ќе платите 8 фунти за провизија.

На врвот на провизијата, исто така треба да го разгледате ширењето. Ова е разликата помеѓу цената на 'купи' и 'продава'. Ако распонот е преголем, тогаш тоа ќе има директно влијание врз вашата способност да остварувате постојан профит. На пример, ако ширењето изнесува реален процент од 1%, ќе треба да направите барем 1% само за да се изедначите.

🥇 Финансиски инструменти

Исто така, треба да направите некои размислувања во врска со бројот и видот на финансиските инструменти хостирани од брокерот. Во огромното мнозинство на случаи, платформите за трговија преку Интернет ќе покриваат девизен курс и CFD. Во однос на претходното, ова е местото каде што купувате и продавате валути, со цел да профитирате од малите движења на цените.

Во случај на CFD (договор за разлики), ова ви овозможува да шпекулирате буквално за секоја класа на средства, без да имате потреба да го поседувате основното средство. На пример, CFD ви овозможува да тргувате со акции и акции, злато, нафта, природен гас, берзански индекси, каматни стапки, фјучерси, па дури и криптовалути.

Tools Алатки за тргување

Најдобро е да користите брокер кој става голем акцент на техничките индикатори. Таквите алатки ви овозможуваат да ги анализирате историските трендови на цени во напредно прашање. Притоа, имате најдобра можна шанса да процените каде ќе оди идната насока на вашето избрано средство.

Добро познатите технички индикатори вклучуваат стохастички осцилатори, просечни движења (MA), индекс на релативна јачина (RSI) и ленти за болинџер. На крајот на краиштата, треба да изберете платформи за трговија преку Интернет кои нудат десетици технички индикатори.

Истражување

Пристапот до алатките за истражување е исто така важен фактор што треба да го внимавате при изборот на нова платформа за тргување. Ова треба да вклучува ажурирања на вести во реално време, кои веројатно ќе влијаат на одредено средство или индустрија.

Покрај тоа, корисно е и кога брокерите имаат посебен дел за анализа. Ова е местото каде што стручните трговци ги објавуваат своите ставови за тоа каде одредено средство веројатно ќе се движи на пазарите на краток рок.

Отворете сметка со платформа за онлајн трговија

Откако ќе одберете брокер преку Интернет што ги задоволува вашите потреби, тогаш ќе треба да отворите сметка. Процесот на регистрација обично трае не повеќе од 5-10 минути. Во суштина, брокерот треба да знае кој сте и дали го имате или не го имате потребното искуство за трговија преку Интернет. Ова е да се осигура дека платформата останува во согласност со прописите наведени од FCA.

Еве кои информации ќе треба да ги внесете при отворање сметка со веб-страница за тргување.

✔️ Лични податоци

Needе треба да ги внесете вашите лични податоци. Ова ќе го содржи вашето целосно име, адреса на живеење, датум на раѓање, број на национално осигурување и детали за контакт.

✔️ Информации за вработување

Брокерот ќе треба да го знае вашиот статус на вработување и вашиот годишен приход по оданочување.

✔️ Финансиска состојба

Needе треба да го известите брокерот за цената на проценетата нето вредност и дали сте клиент за малопродажба или институција.

✔️ Претходно трговско искуство

Брокерот ќе ви постави прашања што се однесуваат на вашето претходно искуство во трговијата. Ова ќе го вклучи видот на средствата со кои сте тргувале во минатото и просечната големина на трговијата.

Идентификација на идентитет

Со цел да останат усогласени со законите за спречување на перење пари, сите платформи за трговија регулирани со FCA ќе треба да го потврдат вашиот идентитет. Процесот е релативно јасен и едноставно бара да поставите копија од вашата државна лична карта, како и доказ за адреса.

Иако некои брокери ви дозволуваат да депонирате средства пред да заврши процесот на верификација, нема да можете да направите повлекување додека не се потврдат вашите документи. Како такво, најдобро е да го тргнете процесот KYC (познајте го вашиот клиент) веднаш штом ќе ја отворите сметката.

Депозити и повлекувањата

Кога станува збор за финансирање на вашата брокерска сметка, треба да ви понудат голем број различни начини на плаќање. Иако ова ќе варира од брокер до брокер, подолу ги наведовме најчестите методи на депозити и повлекување.

🥇 Дебитни и кредитни картички

Депонирањето пари преку дебитна / кредитна картичка обично резултира со моментално кредитирање на средствата. Внимавајте на надоместоците - особено ако користите кредитна картичка. Додека брокерот може да не ви наплаќа никакви давачки по-кажам, издавачот на кредитна картичка може да го класифицира депозитот како аванс на готовина. Доколку се случи, ова може да привлече надоместок од 3%, при што каматата се применува веднаш.

🥇 банкарски трансфер

Огромното мнозинство на платформи за трговија преку Интернет ќе прифати банкарски трансфер. Процесот е многу побавен од плаќањето со дебитна / кредитна картичка, иако ограничувањата обично се поголеми. Доколку депозитот се изврши преку побрзи плаќања во Велика Британија, средствата може да се кредитираат на истиот ден.

🥇 Е-паричници

Иако поретки од дебитна / кредитна картичка или банкарски трансфер, голем број брокери од ново време сега прифаќаат е-паричници. Ова ги вклучува PayPal, Skrill и Neteller. Депозитите за е-паричник не само што се бесплатни, туку во повеќето случаи, тие ви овозможуваат да ги повлечете вашите средства во најбрз рок.

Научете да тргувате со девизен курс

Ако сте заинтересирани да профитирате од девизниот простор со повеќе трилиони фунти, тогаш ќе купувате и продавате валути. Главниот концепт е да се оствари профит кога и кога се движат девизните курсеви.

Како такво, ќе тргувате со „пар“ на девизи, кој се состои од две различни валути. На пример, ако сакате да тргувате со фунта фунта во однос на еврото, тогаш ќе треба да тргувате со GBP / EUR.

Со тоа, некои брокери ќе наведат над 100 различни парови на валути. Овие валутни парови се поделени во три главни категории - специјалност, малолетни лица и егзотика.

🥇 мајори

Како што сугерира името, главните парови се состојат од две „главни“ валути. Ова ќе вклучува валути од најголемите економии во светот, како што се американскиот долар, британската фунта, еврото, јапонскиот јен и швајцарскиот франк.

Ако штотуку започнувате во светот на трговијата со девизи, би било препорачливо да се држите до големи парови. Ова е затоа што специјалците наидуваат на ниски нивоа на нестабилност, построги распони и купишта ликвидност.

Малолетни лица

Мали парови ќе се состојат од една главна валута и една помалку ликвидна валута. AUD / USD е одличен пример за помал пар. Американскиот долар претставува главна валута на парот, додека австралискиот долар е помалку бараната валута.

Иако малолетните лица сè уште имаат корист од значителни количини на ликвидност, распоните се често многу пошироки од главните. Ова значи дека трговијата со малолетници е поскапа на долг рок. Со тоа, нестабилноста е малку поголема кај помалите парови, така што има повеќе можности да се остварат поголеми придобивки.

🥇 Егзотика

Егзотичните валутни парови ќе се состојат од нова валута и голема валута. Ова може да вклучува американски долар и виетнамски донг или фунта стерлинг наспроти турската лира.

Во секој случај, егзотичните парови можат да бидат екстремно испарливи, а ширењата често се многу широки. Ова е причината зошто најдобро е да избегнувате егзотика додека не научите да тргувате со девизен курс на напредно ниво.

Како работи девизната трговија?

Откако избравте валутен пар што ви одговара, тогаш треба да одредите по кој пат ќе оди пазарот. Пред да ги разгледаме основите, важно е да се разјасни разликата помеѓу нарачката „купување“ и нарачката „продажба“ во контекст на тргувањето со девизен курс.

🥇 Ако верувате дека валутата е позиционирана на лева страна на пар ќе Зголеми во вредност, тогаш треба да поставите a нарачка за купување.

🥇 Ако верувате дека валутата е позиционирана на десна страна на пар ќе Зголеми во вредност, тогаш треба да поставите a продадете нарачка.

На пример, да речеме дека тргувате со GBP / USD. Ако почувствувате дека GBP веројатно ќе се зголеми во однос на УСД, тогаш ќе нарачавме нарачка. Слично на тоа, ако почувствувате дека УСД ќе се зголеми во однос на GBP, ќе нарачате продажба.

Пример за нарачка „Купи“ во тргување со девизен курс

Да се ​​држиме до темата GBP / USD, да речеме дека поставивте нарачка за купување 500 фунти. Ова значи дека верувате дека GBP ќе се зголеми во однос на УСД.

 • Цената на GBP / USD во моментов е 1.32
 • Вие поставивте нарачка за купување 500 фунти
 • GBP / USD се зголемува на 1.34, што значи дека GBP станува сè посилен во однос на USD
 • Ова претставува зголемување од 1.51%
 • Вашата добивка би изнесувала 7.55 £ (500 1.51 XNUMX%)

Пример за нарачка „Продажба“ при тргување со девизен курс

Во овој пример, ние исто така ќе се задржиме на GBP / USD. Само овој пат, ќе направиме нарачка за „продажба“. Ова значи дека верувате дека УСД ќе го надмине GBP.

 • Цената на GBP / USD во моментов е 1.32
 • Вие поставивте налог за продажба од 1,500 фунти
 • GBP / USD се намалува на 1.29, што значи дека УСД станува посилен во однос на GBP
 • Ова претставува пад од 2.27%
 • Вашата добивка би изнесувала 34.05 £ (1,500 2.27 XNUMX%)

Научете да тргувате со CFD

Вториот голем сегмент на просторот за трговија преку Интернет е оној на CFD. Како што накратко споменавме претходно, CFD ви овозможуваат да купувате и продавате практично секоја класа на средства што може да се замисли. Ова е затоа што од вас не се бара да го поседувате или чувате основното средство за да инвестирате во него.

Наместо тоа, CFD само ја следат реалната цена на предметното средство. Како такви, ЦФД се многу погодни за пристап до пазари до кои е тешко да се достигнат.

Подолу ги наведовме главните класи на средства што ги покриваат CFD.

✔️ Акции и акции

✔️ Индекси

✔️ Каматни стапки

✔️ Тврди метали

✔️ Енергии

✔️ Иднини

Опции

✔️ Криптовалути

Како работи трговија со CFD?

Во однос на тоа како навистина работи трговија со CFD, ова е многу слично на купување и продажба на парови на девизен курс. Клучната разлика за која треба да бидете свесни во оваа фаза е терминологијата. Додека во девизен курс обично ги одредуваме занаетите како нарачка за купување или продавање, во просторот за CFD ги користиме термините „долг“ и „краток“.

Покрај тоа, CFD не доаѓаат во парови како девизен курс. Наместо тоа, тргувате со средство наспроти реалната вредност на доминантната валута, што е обично американскиот долар. На пример, без разлика дали тргувате со CFD во форма на акции, нафта, природен гас или злато - активата обично се цени во однос на УСД.

🥇 Ако верувате дека средството ќе оди Зголеми во вредност, тогаш треба да поставите a долг цел.

🥇 Ако верувате дека средството ќе оди Намалување во вредност, тогаш треба да поставите a кратко цел.

Ова е еден од најатрактивните аспекти на тргување со CFD, бидејќи секогаш ќе имате можност за кратка продажба. Ова е местото каде што шпекулирате за загубата на вредноста на средството. Ова е нешто што инаку би било тешко да се реплицира во традиционалниот простор за инвестиции како клиент за малопродажба.

Научете да тргувате со акции

Ако барате да тргувате со акции на долгорочна основа, тогаш најдобро ќе ги купите избраните акции од конвенционален брокер. Ова е затоа што ќе ги поседувате акциите целосно, што значи дека ќе бидете навикнати на низа заштити на инвеститорите.

Клучно, ова вклучува законско право на какви било исплати на дивиденда што ги дистрибуира предметната компанија - пропорционално на бројот на акции што ги поседувате.

Меѓутоа, ако сакате да научите да тргувате со акции на краток рок, ќе треба да користите платформа за CFD. Ова е затоа што надоместоците поврзани со купување и продажба на акции во традиционална смисла се многу повисоки од CFD. Покрај тоа - како клиент за малопродажба ќе имате малку, ако има, шанси да можете кратко да го продадете избраниот капитал. Уште еднаш, ова е нешто што го нудат буквално сите платформи за CFD.

Како и да е, ако сакате да пристапите на глобалните берзи преку Интернет, ќе имате две опции - купување и продавање на одделни акции или инвестирање во индекс.

✔️ Тргување со индивидуални акции

Ако ги имате потребните вештини за инвестирање во одделни компании, ќе имате пристап до илјадници акции на CFD. Ова вклучува компании со сини чипови кои се наведени на популарните пазари како што се НАСДАК и Лондонската берза, како и компании од мали до средни капаци.

Доколку се одлучите за патот CFD, вредноста на избраните акции ќе ја отсликува цената на реалниот свет на средството. На пример, ако цената на акциите на Бритиш американ тобако порасне за 2.3% во период од 24 часа, соодветниот ЦФД исто така ќе се зголеми за 2.3%.

✔️ Тргување со индекс на берза

Ако сте заинтересирани за трговија со акции и акции, но немате потребно знаење за избор на одделни компании, можеби вреди да се размисли за берзански индекс.

Исто така, повикани како „индекси“, берзанските индекси ви овозможуваат да шпекулирате за стотици компании во една трговија - последователно диверзифицирање на вашата позиција во повеќе индустрии.

На пример, со инвестирање во S&P 500, можете да купите акции од 500 најголеми компании котирани во САД. Слично на тоа, индексот FTSE 100 ви овозможува да инвестирате во 100-те најголеми компании котирани на берзата во Лондон.

Уште еднаш, ако се одлучите за берзански индекс во форма на CFD, ќе имате можност да одите долго или кратко. Како такво, сепак ќе имате можност да остварите профит дури и кога пошироките берзи се во пад.

Што е ширењето?

Без оглед на тоа дали тргувате со девизен курс или CFD - треба да имате цврсто разбирање за ширењето. Во својата најосновна форма, ова е разликата помеѓу цената на 'купи' и цената на 'продажба'. Како врв на провизиите за трговија, ширењето гарантира дека брокерите преку Интернет заработуваат пари.

Големината на ширењето е важна за вас како трговец, бидејќи укажува на какви давачки индиректно плаќате. На пример, ако има 0.5% јаз во ширењето при тргување со акции, ова значи дека треба да направите барем 0.5% добивка само за да се изедначите.

Пример за ширење во CFD

Најлесен начин да се пресмета ширењето при тргување со CFD е едноставно да се разработи процентната разлика помеѓу цената на купопродажбата.

 1. Вие барате да одите 'долго' на нафта
 2. Вашиот брокер нуди цена за „откуп“ од 71 американски долари
 3. Цената на „продажбата“ е 69 американски долари
 4. Ова значи дека распонот е разликата помеѓу 69 и 71 УСД
 5. Процентуално, ова е распон од 2.89%

Без оглед дали ќе одлучите да одите долго или кратко на нафта, ќе платите распон од 2.89%. Ова значи дека ќе треба да остварите добивка од најмалку 2.89% само за да се изедначите.

🥇 Ако одите долг на нафта, ќе треба да платите $ 71. Ако веднаш излезете од својата позиција, тоа би го сториле по продажна цена од $ 69. Како таква, потребна ви е цената на нафтата за да Зголеми by 2.89% само да се изедначи.

🥇 Ако одите кратко на нафта, ќе треба да платите $ 69. Ако веднаш излезете од својата позиција, тоа би го сториле по цена на откуп $ 71. Како таква, потребна ви е цената на нафтата за да Намалување by 2.89% само да се изедначи.

Што е левериџ?

Имотот е истовремено возбудлива и високо ризична алатка што ќе ја најдете на повеќето веб-страници за трговија преку Интернет. Накратко, моќта ви овозможува да тргувате на повисоки нивоа од она што го имате на вашата брокерска сметка. Специфичната количина се определува со фактор, како што се 2: 1, 5: 1 или 30: 1. Колку е поголем факторот, толку повеќе тргувате и со тоа - толку повисоки ќе бидат вашите профити или загуби.

На пример, да речеме дека имате само 300 фунти на вашата сметка. Сакате долго да користите природен гас, бидејќи чувствувате дека средството е силно потценето. Како такво, вие применувате моќност од 10: 1, што значи дека всушност тргувате со 3,000 фунти.

Во овој пример, вашите 300 фунти сега се маргина. Ако вредноста на вашата трговија опаѓаше со фактор 10: 1 (100/10 = 10%), ќе ја изгубевте целата маржа. Ова е познато како „ликвидирано“. Слично на тоа, ако вашата маржа беше 300 £ и ако тргувавте на 25: 1, ќе ве ликвидираа ако средството се намали за фактор 25: 1 (100/25 = 4%).

Ако сте трговец со малопродажба со седиште во Велика Британија (или која било земја-членка на Европа за тоа прашање), ќе бидете ограничени од ограничувањата за моќност инсталирани од Европската управа за хартии од вредност (ЕСМА).

Граници на лемирање на ЕСМА

30 🥇: 1 за главните парови на девизен курс
20 🥇: 1 за не-главни девизни парови, злато и главни индекси
10 🥇: 1 за стоки освен индекси на злато и не-главни капитал
5 🥇: 1 за одделни акции
2 🥇: 1 за криптовалути

Пазарни нарачки: Кои се тие и како функционираат?

Ако сакате да научите да тргувате преку Интернет, апсолутно е клучно да знаете како функционираат нарачките на пазарот. Во суштина, ова ќе ви овозможи автоматски да ги затворите занаетите кога ќе се погодат одредени ценовни точки.

На пример, ако трговијата оди во ваша корист, можете да гарантирате профит со автоматско затворање на трговијата. Simiaillly, ако трговијата оди против вас, нарачката на пазарот може да излезе од трговијата и на тој начин - да ги намали вашите загуби.

Подолу наведовме некои од најважните нарачки на пазарот за кои треба да бидете свесни.

Order Налог за стоп-загуба

Како што сугерира името, налогот за стоп-загуба ќе ја ублажи вкупната изложеност на загуба на трговијата. На пример, да речеме дека шпекулирате со Биткоин и отворате трговија вредна 2,000 фунти по цена на купување од 9,500 американски долари.

Како такво, се надевате дека цената на Биткоин се зголемува. Сепак, исто така, нарачувате стоп-загуба, во случај работите да одат против вас. Бидејќи не сакате да изгубите повеќе од 5% од вашата трговска вредност, нарачувате стоп-загуба од 9,025 УСД.

Само неколку дена подоцна, Bitcoin е резервоарот и губи 20% во вредност. Првично, ќе изгубевте 400 фунти (20% од трговијата со 2,000 фунти). Сепак, како што инсталиравте разумна стоп-загуба од 9,025 УСД, ја намаливте загубата на само 100 (5% од 2,000).

✔️ Загарантирана наредба за стоп-загуба

Колку и да е ефективна нарачката за стоп-загуба, никогаш нема гаранција дека вашата нарачка ќе биде пополнета. На пример, ако поставевте налог за стоп-загуба на GBP / USD за време на резултатот од референдумот за Брегзит, тешко дека нарачката ќе најдеше купувач. Ова е затоа што GBP / USD помина низ период на екстремна нестабилност.

Напротив, „гарантираната“ нарачка за стоп-загуба секогаш ќе се совпадне, бидејќи тоа е ефективно договор помеѓу вас и брокерот. Забележете, ќе треба да платите повисока такса за да извршите загарантирана нарачка за стоп-загуба, иако можеби вреди да се плати.

✔️ Земете нарачка за профит

Иако е клучно да ја заштитите вашата трговија од изложеност на големи загуби, исто така треба да поставите налог за автоматско затворање на трговијата кога ќе остварите профит. Инаку, можеби ќе ја пропуштите можноста да заклучите добивки ако не сте на вашиот десктоп уред. Како такви, налозите за добивка ќе ја затворат трговијата по претходно дефинирана цена.

На пример, ако тргувате со сребро со 18.24 УСД, и сакате да заклучите профит кога средството ќе се зголеми за 10%, може да нарачате побарувачка од 20.06 УСД. Доколку цената достигне 20.06 долари, трговијата ќе се затвори автоматски со добивка од 10%.