fbpx
 • Deri në 10 sinjale të sakta, fitimprurëse në ditë
 • Akses i lehtë në sinjalet Forex dhe Crypto
 • Analiza teknike ditore dhe këshilla të tregtisë
 • Një komunitet me mbi 15,000 tregtarë aktivë
 • Alarme në kohë reale, të gjitha përmes Telegram!
Anëtarësohuni në Grupin e Telegramit

Njoftimet

Sinjalizime të menjëhershme në emailin tuaj

Drejtimi i Tregut

Midis 4-5 sinjaleve të sakta, fitimprurëse në ditë!

Ekspertët e Forex

Analiza teknike ditore dhe Këshilla të Tregtimit

Ari (XAUUSD) Në një lëvizje poshtë, përballet me refuzimin në nivelin 1,760 dollarë

Nivelet kryesore të Rezistencës: 1,900 $, 1,950 $, 2000 $ Nivelet kryesore të Mbështetjes: 1,750 $, 1 $, 700, 1,650 $ Gold (XAUUSD) Trendi Afatgjatë: RangingGold (XAUUSD) ka qenë në një lëvizje anësore nën rezistencën e sipërme në 1,830 $. Lëvizja anësore ka vazhduar që nga korriku. Më 2 shtator, blerësit ritestuan rezistencën e përgjithshme në 1,830 dollarë dhe u zmbrapsën. Tregu ka qenë në […]

Lajmet e Tregtisë

Dollari konsolidon fitimet, vëmendja zhvendoset në euro

Ndërsa dollari tretet nga rritja e mbështetur nga yield-et e kësaj jave, vëmendja e shitjes është zhvendosur në Euro, veçanërisht në tregjet e kryqëzuara. Ndërkohë, ndjenja e rritur e rrezikut po ndihmon monedhat e mallrave dhe Sterling, me dollarin australian që kryeson paketën. Në një gjendje të qëndrueshme rreziku, jeni dhe franga zvicerane janë normalisht më të dobëta. Shkalla e papunësisë në Eurozonë […]

10 orë

AUDUSD Vazhdon të Ngrihet në Mesin e një Parashikimi Negativ të Tregut

Analiza e Çmimeve AUDUSD-30 Shtator Gjatë sesionit amerikan, AUDUSD fitoi tërheqje dhe u rrit në 0.7257, një lartësi e re ditore e mbështetur nga një rënie e gjerë e dollarit amerikan. DXY është ulur 0.20 për qind, duke shënuar herën e parë që ka rënë pas katër ditësh fitimesh. Pavarësisht rendimenteve të qëndrueshme të bonove amerikane dhe pabarazisë amerikane […]

11 orë

Dogecoin (DOGE) luhatet mbi mbështetjen mbi $ 0.20, një rënie në $ 0.16 ka të ngjarë

Nivelet kryesore të Rezistencës: 0.45 $, 0.46 $, 0.47 $ Nivelet kryesore të Mbështetjes: 0.25 $, 0.20 $, 0.15 $ DOGE/USD Trendi Afatgjatë: Çmimi i BearishDogecoin (DOGE) ka rënë në 0.20 $ pasi theu nivelin më të ulët të mëparshëm në 0.21 $. Sot, kripto luhatet mbi atë 0.20 dollarë mbështetje. Përpara rënies së fundit të çmimeve, çmimi DOGE zbriti nën mbështetjen prej $ 0.21, e riprovoi atë para se të rifillonte trendin rënës. Aktualisht, […]

16 orë

Monedha dixhitale është përfituese për ekonominë globale: Raporti i BIS

Një raport i ri i publikuar nga Banka e Vendbanimeve Ndërkombëtare (BIS) dhe një grup bankash qendrore pohojnë se monedha dixhitale mund të nxisë shlyerje më të shpejta dhe transfere më të lira. Rreth dy javë më parë, kreu i Qendrës së Inovacionit të Bankës së Vendbanimeve Ndërkombëtare (BIS), Benoît Cœuré, pohoi se bankat qendrore duhet të marrin mandatin dhe […]

17 orë

Tubimi USDJPY Vazhdon ndërsa Fiton Më shumë Vrull

USDJPY Analiza - Çmimi Vazhdon të Ngrihet lart ndërsa Rritet Momenti Rritja e USDJPY vazhdon ndërsa rritet vrulli bullish. Blerësit e fituan këtë pozicion pas një qiri përfshirës bullish pranë nivelit kyç të rëndësishëm 109.100. Demat më pas rritën presionin dhe tregu vazhdon të rritet. Sidoqoftë, çmimi është vendosur të arrijë […]

17 orë

Industria e Minierave të Bitcoin në SHBA mund të përfitojë nga ndalimi i fundit i Kinës: Kryetari i Floridës

Kryetari i Bashkisë së Miamit, Florida - Francis Suarez - beson se goditja e Bitcoin (BTC) dhe kriptomonedhës nga qeveria kineze është një mundësi e rëndësishme për tregun amerikan që të përfitojë. Kryebashkiaku, i cili aktualisht punon në ndërtimin e qytetit të tij në një qendër Bitcoin, i tha Bloomberg se: “Pika e kthesës është tani. Krijon një të pabesueshme […]

17 orë

CYCE-Shenja e Ndryshimit të Lojërave që Lehtëson Ndikimin Global

Baza prekëse me CYCE, një shenjë novatore ERC-20 që do të transformojë rrënjësisht mënyrën se si ne mendojmë për kriptomonedhën. Initiativeshtë iniciativa e parë blockchain e biznesit turk Crypto Carbon Energy, por është në një notë të lartë. Me qëllim të luftimit të Ndryshimit Global të Klimës, CYCE dëshiron të revolucionarizojë transformimin e energjisë së rinovueshme nga […]

20 orë

Çmimi: Uniswap (UNIUSD) Çmimi: Lëvizja Bullish Shkakton në Nivelin 17 $, Mund të Vazhdojë në 30 $

Çmimi Analiza e Çmimeve - 30 Shtator Çmimi mund të depërtojë në nivelin e rezistencës prej $ 26 dhe të rritet drejt niveleve të rezistencës prej $ 30 dhe $ 37. Pamundësia për të depërtuar në nivelin e rezistencës prej $ 26 nga demat mund të rezultojë në tregje të ndryshme ose përmbysje bearish drejt niveleve të mbështetjes në $ 21, $ 17 dhe $ 14. Tregu UNI/USD […]

1 d

Rishikimi i avancuar i kartës së parave të gatshme: Si të kontrolloni kufirin e AdvCash

Advanced Cash, e shkurtuar si AdvCash, është një organizatë pagesash gjithëpërfshirëse që u krijua në vitin 2014. Komisioni i Shërbimeve Financiare Ndërkombëtare të Belize miratoi këtë platformë të dërgesave. Për më tepër, ky sistem është gjithashtu i lidhur me Wave Crest Holdings Limited, i njohur në komunitetin e kartave të debitit Bitcoin. Kjo platformë ofron një shërbim jetësor për çdo person të lidhur me […]

1 d

Tregtoni tregjet me

Shenjat më të mira në Forex

Mësoni të Tregtoni Strategji dhe Lajme Forex
Brokerat Forex &
PLATFORMA TREGTI

Udhëzuesi Ultimate për Brokerat Forex

Padyshim, një ndërmjetës luan një rol kryesor në tregun Forex. Por si fillestar, a e kuptoni se çfarë roli luajnë ndërmjetësit? Lexoni tonë Udhëzuesi i ndërmjetësuesve Forex këtu të njoh rolet kryesore të një ndërmjetësi Forex.

Platformat më të mira të tregtimit Forex

Shumë tregti duhet të bëhet si një fillestar në tregun Forex, por pastaj (përsëri), ju duhet platforma më e mirë e tregtimit të Forex për të bërë tregtinë tuaj. Kjo është arsyeja pse faqja jonë këtu shpjegon platformat më të mira të tregtimit të Forex për fillestarët.
TREGTIMI FOREX
STRATEGJIT

Mbani një ditar tregtar

Një ditar tregtar është thjesht një regjistër i të gjithë aktivitetit tuaj tregtar. Në mënyrë tipike, një ditar ofron një mjet për çdo tregtar të fortë që ka nevojë për të vlerësuar veten e tij me objektivitet. Por, çfarë rëndësie ka mbajtja e një ditari të veçantë? Na tregoni të gjitha ato që duhet të dini këtu.

Leximi i normave të interesit

Ndryshimet e normës së interesit ndikojnë ndjeshëm në tregun e huaj. Ndryshimet zakonisht mund të bëhen nga një prej tetë bankave qendrore globale. Ndryshimet bëjnë ndikime të menjëhershme në tregtarët e tregut, dhe kështu, të kuptuarit se si të reagoni si dhe të parashikoni se këto lëvizje do të jenë ndër të parat hapat për të bërë fitime më të larta.

How It Works

Zgjidhni Paketën

Përfundoni Blerjen tuaj

Mirësevini Email

Suksesi nga dita e parë

Mësoni të Tregtoni Nëse jeni duke filluar në botën e tregtare online, ju me siguri keni ardhur në vendin e duhur. Uebfaqja jonë do t'ju armatosë me të gjitha mjetet e kërkuara për të hequr karrierën tuaj tregtare në këmbën e djathtë.

Ne ofrojmë udhëzues gjithëpërfshirës për tregtinë e të gjitha gjërave - të tilla si mënyra se si funksionon industria multi-trilionë paund Forex, cilat janë CFD dhe pse ato janë thelbësore për qëllimet tuaja afatgjata të investimeve, levave, përhapjes, porosive të tregut dhe gjithçka tjetër që ne mendojmë se duhet ta dini para se të filloni të rrezikoni fondet tuaja.

Ç'është më e rëndësishmja, pasi të kaloni kohën e nevojshme duke shfletuar mjetet tona të shumta arsimore, ju do të lini platformën tonë me aftësitë dhe njohuritë e kërkuara për të bërë një sukses të përpjekjeve tuaja tregtare online.

Tregtimi për fillestarët: Si funksionon tregtia në internet?

Nëse nuk keni bërë kurrë një tregti të vetme në jetën tuaj, është thelbësore që të dini se çfarë po bëni para se të ndaheni me paratë tuaja. Mbi të gjitha, tregtia në internet vjen me një bollëk rreziqesh - shumë prej të cilave mund të pengojnë aftësinë tuaj për të bërë fitime të qëndrueshme. Si i tillë, le të fillojmë duke marrë një përmbledhje 360-shkallëshe të mënyrës se si procesi i tregtimit nga fundi në fund.

Zgjedhja e një ndërmjetësi online

Në mënyrë që të tregtoni në internet, do t'ju duhet të përdorni një ndërmjetës. Kohërat e kaluara janë ditët kur duhet të bëni porosi të blerjes dhe shitjes përmes telefonit me një agjent tradicional aksionesh.

Përkundrazi, gjithçka tani ekzekutohet në internet. Në fakt, jo vetëm që mund të tregtoni nga komoditeti i shtëpisë tuaj, por shumica e ndërmjetësve në internet tani ofrojnë aplikacione të plota tregtare. Si i tillë, tani mund të tregtoni ndërsa jeni në lëvizje.

Me sa u tha, ka mijëra ndërmjetës në internet që shërbejnë klientë të përditshëm me pakicë. Nga njëra anë, kjo është shumë e dobishme nga këndvështrimi i jush si një tregtar, pasi një ngopje e tepërt e platformave do të thotë që ndërmjetësit duhet të rritin ante për të shmangur konkurrencën.

Kjo mund të vijë në formën e tarifave të reduktuara të tregtisë dhe përhapjeve më të forta, ose karakteristikave inovative të tilla si 'Kopjimi i Tregtisë'. Nga ana tjetër, kjo e bën jashtëzakonisht të vështirë të dihet se me cilën platformë tregtare online duhet të regjistroheni.

Si e zgjidhni një platformë tregtare online?

Për t'ju ndihmuar gjatë rrugës, ne kemi renditur disa nga faktorët më të rëndësishëm që duhet të merrni parasysh kur zgjidhni një ndërmjetës në internet.

Rregullorja

Për të ofruar shërbime të tregtimit në internet për klientët me pakicë me qendër në MB, ndërmjetësit duhet të rregullohen nga Autoriteti i Sjelljes Financiare (FCA). Si i tillë, kjo është një kërkesë e panegociueshme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një platforme të re.

Në shumicën e rasteve, ndërmjetësi online do të rendisë numrin e tij të regjistrimit FCA, të cilin më pas mund ta referoni përmes faqes në internet të rregullatorit. Nëse jo, ju mund të kërkoni për emrin e ndërmjetësit në internet përmes regjistrit FCA. Në fund të fundit, nëse ndërmjetësi nuk po merr një licencë FCA, duhet të shmangni platformën me çdo kusht.

🥇 Pagesat

Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh se çfarë mënyre pagese preferoni të përdorni kur bëhet fjalë për depozitimin dhe tërheqjen e fondeve. Mënyra më e lehtë për ta bërë këtë është përmes një karte debiti ose krediti, pasi depozitat zakonisht janë të menjëhershme.

Për më tepër, disa ndërmjetësues ju lejojnë të përdorni një portofol elektronik si PayPal ose Skrill, megjithëse nuk ndodh gjithmonë kështu. Për më tepër, shumica e ndërmjetësve mbështesin transfertat bankare. Megjithëse kjo zakonisht lejon kufijtë e lartësive, transferimet bankare janë opsioni më i ngadaltë i pagesës.

🥇 Tarifat dhe Përhapjet

Ju do të duhet të paguani një tarifë të një lloji për të përdorur një platformë tregtare online, pasi ndërmjetësit janë në biznesin e fitimit të parave. Ju mund të duhet të paguani një komision të ndryshueshëm, i cili është një përqindje e shumës që tregtoni. Për shembull, nëse vendosni një tregti me vlerë 4,000 £ dhe ndërmjetësi kërkon 0.2% në komision, atëherë do të përfundoni duke paguar 8 £ tarifa.

Në krye të komisionit, ju gjithashtu duhet të merrni parasysh përhapjen. Ky është ndryshimi midis çmimit 'blerje' dhe çmimit 'shitje'. Nëse përhapja është shumë e lartë, atëherë ajo do të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në aftësinë tuaj për të bërë fitime të qëndrueshme. Për shembull, nëse përhapja arrin në një përqindje në botën reale prej 1%, do të duhet të bëni të paktën 1% vetëm për t'u barazuar.

Inst Instrumentet financiare

Ju gjithashtu duhet të bëni disa konsiderata në lidhje me numrin dhe llojin e instrumenteve financiare të pritura nga ndërmjetësi. Në shumicën dërrmuese të rasteve, platformat e tregtimit në internet do të mbulojnë Forex dhe CFD. Lidhur me të parën, kjo është vendi ku ju blini dhe shisni monedha, me synimin për të përfituar nga lëvizjet e vogla të çmimeve.

Në rastin e CFD (kontrata për ndryshime), kjo ju lejon të spekuloni praktikisht për çdo klasë të pasurisë, pa pasur nevojë të zotëroni pasurinë themelore. Për shembull, CFD-të ju lejojnë të tregtoni gjithçka nga aksionet dhe aksionet, ari, nafta, gazi natyror, indekset e tregut të aksioneve, normat e interesit, të ardhmet dhe madje edhe kriptovalutat.

Tools Mjetet e tregtimit

Ju jeni më së miri duke përdorur një ndërmjetës që vë theks të fortë në treguesit teknikë. Mjete të tilla ju lejojnë të analizoni trendet historike të çmimeve në një çështje të përparuar. Duke vepruar kështu, ju keni shansin më të mirë të mundshëm për të vlerësuar se ku do të shkojë drejtimi i ardhshëm i aktivit tuaj të zgjedhur.

Treguesit e mirënjohur teknikë përfshijnë oshilatorët stokastikë, mesataret lëvizëse (MA), indeksin e forcës relative (RSI) dhe brezat bollinger. Në fund të fundit, ju duhet të zgjidhni platforma tregtare online që ofrojnë dhjetëra tregues teknikë.

. Kërkime

Aksesi në mjetet e hulumtimit është gjithashtu një faktor i rëndësishëm për të cilin duhet të shikoni kur zgjidhni një platformë të re tregtare. Kjo duhet të përfshijë azhurnime të lajmeve në kohë reale që ka të ngjarë të ndikojnë në një aktiv ose industri të veçantë.

Për më tepër, është gjithashtu e dobishme kur ndërmjetësit kanë një seksion të dedikuar të analizës. Kjo është ajo ku tregtarët ekspertë botojnë pikëpamjet e tyre se ku një aktiv i caktuar ka të ngjarë të lëvizë në tregjet afatshkurtra.

Hapni një llogari me një platformë tregtare online

Pasi të keni zgjedhur një ndërmjetës në internet që plotëson nevojat tuaja, atëherë do të duhet të hapni një llogari. Procesi i regjistrimit zakonisht zgjat jo më shumë se 5-10 minuta. Në thelb, ndërmjetësi duhet të dijë kush je, dhe nëse ke apo jo përvojën e kërkuar për të tregtuar në internet. Kjo është për të siguruar që platforma të mbetet në përputhje me rregulloret e përshkruara nga FCA.

Ja se çfarë informacioni do t'ju duhet të futni kur hapni një llogari me një faqe tregtare.

✔️ Informacione Personale

Ju do të duhet të futni informacionin tuaj personal. Kjo do të përfshijë emrin tuaj të plotë, adresën e shtëpisë, datën e lindjes, numrin e sigurimit kombëtar dhe detajet e kontaktit.

✔️ Informacione për punësimin

Ndërmjetësi do të duhet të dijë statusin tuaj të punësimit dhe të ardhurat tuaja vjetore pas tatimit.

✔️ Qëndrimi financiar

Ju do të duhet të njoftoni ndërmjetësuesin se cila është vlera juaj e vlerësuar neto dhe nëse jeni një klient me pakicë apo institucional.

✔️ Përvoja e mëparshme tregtare

Ndërmjetësi do t'ju bëjë pyetje që kanë të bëjnë me përvojën tuaj të mëparshme tregtare. Kjo do të përfshijë llojin e pasurive që keni tregtuar në të kaluarën dhe madhësinë mesatare të tregtisë.

Verifikimi i Identitetit

Në mënyrë që të qëndrojnë në përputhje me ligjet kundër pastrimit të parave, të gjitha platformat e rregulluara të FCA-së për tregtim do të duhet të verifikojnë identitetin tuaj. Procesi është relativisht i drejtpërdrejtë dhe thjesht kërkon që ju të ngarkoni një kopje të ID tuaj të lëshuar nga qeveria, si dhe një dëshmi të adresës.

Megjithëse disa ndërmjetësues ju lejojnë të depozitoni fonde para se të përfundojë procesi i verifikimit, ju nuk do të jeni në gjendje të bëni një tërheqje derisa dokumentet tuaja të konfirmohen. Si i tillë, është më mirë të heqësh nga rruga procesin KYC (Njoh klientin tënd) sapo të hapësh llogarinë.

Depozitat dhe tërheqjet

Kur bëhet fjalë për financimin e llogarisë tuaj të brokerimit, duhet t'ju ofrohen një numër mënyrash të ndryshme pagese. Edhe pse kjo do të ndryshojë nga ndërmjetësi në ndërmjetës, ne kemi renditur më poshtë metodat më të zakonshme të depozitave dhe tërheqjeve.

. Kartela debiti dhe krediti

Depozitimi i parave përmes një karte debiti / krediti zakonisht rezulton në kreditimin e fondeve në çast. Vëzhgoni tarifat - veçanërisht nëse përdorni një kartë krediti. Ndërsa ndërmjetësi mund të mos ju faturojë ndonjë tarifë për të thënë, lëshuesi i kartës së kreditit mund ta klasifikojë depozitën si një paradhënie parash. Nëse po, kjo mund të tërheqë një tarifë prej 3%, me interesin që aplikohet menjëherë.

. Transfertë bankare

Shumica dërrmuese e platformave të tregtimit në internet do të pranojnë një transfer bankar. Procesi është shumë më i ngadaltë sesa pagesa e një karte debiti / krediti, megjithëse kufijtë zakonisht janë më të larta. Nëse depozita bëhet përmes Pagesave më të Shpejta në MB, fondet mund të kreditohen në të njëjtën ditë.

-Kuleta elektronike

Megjithëse më pak e zakonshme sesa një kartë debiti / krediti ose transfer bankar, një numër ndërmjetësish të moshës së re tani pranojnë kuleta elektronike. Kjo përfshin llojet e PayPal, Skrill dhe Neteller. Depozitat e E-Wallet nuk janë vetëm falas, por në shumicën e rasteve, ato ju lejojnë të tërhiqni fondet tuaja në afatin më të shpejtë.

Mësoni të tregtoni Forex

Nëse jeni të interesuar të përfitoni nga hapësira në Forex me shumë trilion paund, atëherë do të blini dhe shisni monedha. Koncepti kryesor është të bësh një fitim kur dhe kur lëvizin kurset e këmbimit të monedhës.

Si i tillë, ju do të tregtoni një 'palë' Forex, e cila përbëhet nga dy monedha të ndryshme. Për shembull, nëse do të donit të tregtonit stërlina me euron, atëherë do të duhet të tregtoni GBP / EUR.

Me sa u tha, disa ndërmjetës do të rendisin mbi 100 çifte të ndryshme monedhash. Këto çifte valutash ndahen në tre kategori kryesore - diploma të mëdha, të mitur dhe ekzotikë.

🥇 Majorët

Siç sugjeron emri, çiftet kryesore përbëhen nga dy monedha 'kryesore'. Kjo do të përfshijë monedhat nga ekonomitë më të mëdha në botë, të tilla si dollari amerikan, paundi britanik, euro, jen japonez dhe franga zvicerane.

Nëse sapo keni filluar në botën e tregtisë Forex, do të ishte e këshillueshme që të qëndroni me çifte kryesore. Kjo për shkak se diplomat e specializuara hasin nivele të ulëta paqëndrueshmërie, përhapje më të fortë dhe grumbuj likuiditeti.

Të miturit

Çiftet e vogla do të përbëhen nga një monedhë kryesore dhe një monedhë më pak likuide. AUD / USD është një shembull kryesor i një palë të vogla. Dollari amerikan përfaqëson monedhën kryesore të çiftit, ndërsa dollari australian është monedha më pak e kërkuar.

Megjithëse të miturit ende përfitojnë nga sasi të konsiderueshme të likuiditetit, përhapjet shpesh janë shumë më të mëdha se ato të mëdha. Kjo do të thotë që të miturit tregtarë janë më të kushtueshëm në planin afatgjatë. Me atë që tha, paqëndrueshmëria është pak më e lartë në çiftet e vogla, kështu që ka më shumë mundësi për të bërë fitime më të mëdha.

🥇 Ekzotikët

Çiftet ekzotike të monedhës do të përbëhen nga një monedhë në zhvillim dhe një monedhë kryesore. Kjo mund të përfshijë dollarin amerikan dhe dong vietnamez, ose paund sprovuar ndaj lira turke.

Sido që të jetë, çiftet ekzotike mund të jenë jashtëzakonisht të paqëndrueshme dhe përhapjet shpesh janë shumë të gjera. Kjo është arsyeja pse ju jeni më mirë të shmangni ekzotikët derisa të mësoni të tregtoni Forex në një nivel të përparuar.

Si funksionon një tregti Forex?

Pasi të keni zgjedhur një palë monedhe që ju pëlqen, atëherë duhet të përcaktoni se në cilën rrugë do të shkojë tregu. Para se të thellohemi në bazat themelore, është e rëndësishme të sqarojmë ndryshimin midis një porosie 'të blerë' dhe një porosie 'të shitur' në kontekstin e tregtisë së huaj.

🥇 Nëse besoni se monedha pozicionohet në Pjesa e dorës së majtë e çiftit do të Rritje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një porosit blerjen.

🥇 Nëse besoni se monedha pozicionohet në ana e djathtë e çiftit do të Rritje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një shitje porosi.

Për shembull, le të themi se jeni duke tregtuar GBP / USD. Nëse mendoni se GBP ka të ngjarë të rritet në vlerë kundrejt USD, atëherë ne do të bënim një urdhër blerjeje. Në mënyrë të ngjashme, nëse mendoni se USD do të rritet ndaj GBP, ju do të vendosni një urdhër shitje.

Shembull i një Porosie 'Blerje' në Tregtimin e Forex

Duke iu përmbajtur temës GBP / USD, le të themi që keni vendosur një porosi 500 £ për të blerë. Kjo do të thotë që ju besoni se GBP do të rritet në çmim kundrejt USD.

 • Çmimi i GBP / USD aktualisht është 1.32
 • Ju vendosët një porosi blerjeje 500 £
 • GBP / USD rritet në 1.34, që do të thotë se GBP po bëhet më e fortë ndaj USD
 • Kjo paraqet një rritje prej 1.51%
 • Fitimi juaj do të arrinte në 7.55 £ (500 1.51 XNUMX%)

Shembull i një Porosie 'Shitje' në Tregtimin e Forex

Në këtë shembull, ne gjithashtu do të qëndrojmë me GBP / USD. Vetëm këtë herë, ne do të bëjmë një porosi 'shes'. Kjo do të thotë që ju besoni se USD do të tejkalojë GBP.

 • Çmimi i GBP / USD aktualisht është 1.32
 • Ju vendosët një porosi shitjeje 1,500
 • GBP / USD ulet në 1.29, që do të thotë se USD po bëhet më e fortë ndaj GBP
 • Kjo përfaqëson një rënie prej 2.27%
 • Fitimi juaj do të arrinte në 34.05 £ (1,500 2.27 XNUMX%)

Mësoni të Tregtoni CFD

Segmenti i dytë kryesor i hapësirës tregtare online është ai i CFD-ve. Siç e përmendëm shkurtimisht më parë, CFD-të ju lejojnë të blini dhe shisni praktikisht çdo klasë pasurie që mund të imagjinohet. Kjo sepse nuk kërkohet të zotëroni ose ruani asetin themelor për të investuar në të.

Në vend të kësaj, CFD-të thjesht ndjekin çmimin në botën reale të pasurisë në fjalë. Si të tilla, CFD-të janë mjaft të favorshme për të hyrë në tregjet që do të ishte e vështirë të arriheshin.

Më poshtë kemi renditur klasat kryesore të aseteve që mbulojnë CFD-të.

✔️ Aksionet dhe aksionet

✔️ Indekset

. Normat e interesit

Met Metale të forta

✔️ Energjitë

✔️ E ardhmja

Opsionet

✔️ Monedhat kriptomonedhe

Si funksionon një tregti CFD?

Sa i përket mënyrës se si funksionon një tregti CFD, kjo është shumë e ngjashme me blerjen dhe shitjen e çifteve Forex. Dallimi kryesor për të cilin duhet të bëheni të vetëdijshëm në këtë fazë është terminologjia. Ndërsa në Forex ne zakonisht përcaktojmë tregtinë si një urdhër blerje ose shitje, në hapësirën CFD ne përdorim termat 'e gjatë' dhe 'e shkurtër'.

Për më tepër, CFD-të nuk vijnë në çifte si Forex. Në vend të kësaj, ju jeni duke tregtuar një aset përkundrejt vlerës reale të monedhës dominuese, e cila është zakonisht dollari amerikan. Për shembull, nëse jeni duke tregtuar CFD në formën e aksioneve, naftës, gazit natyror ose arit - pasuritë zakonisht çmohen kundrejt USD.

🥇 Nëse besoni se aktivi do të shkojë Rritje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një gjatë mënyrë.

🥇 Nëse besoni se aktivi do të shkojë ulje në vlerë, atëherë duhet të vendosni një i shkurtër mënyrë.

Ky është një nga aspektet më tërheqëse të tregtimit të CFD-ve, pasi gjithmonë do të keni mundësinë e shitjes së shkurtër. Kjo është ajo ku ju po spekuloni për humbjen e vlerës së pasurisë. Kjo është diçka që përndryshe do të ishte e vështirë të kopjohej në hapësirën tradicionale të investimeve si një klient me pakicë.

Mësoni të tregtoni aksione

Nëse po kërkoni të tregtoni aksione në baza afatgjata, atëherë do të jeni më së miri të blini kapitalin tuaj të zgjedhur nga një ndërmjetës konvencional. Kjo është për shkak se ju do të zotëroni aksionet plotësisht, që do të thotë se do të jeni mësuar me një sërë mbrojtjesh të investitorëve.

Ç'është më e rëndësishmja, kjo përfshin një të drejtë ligjore për çdo pagesë të dividendit që shpërndahet nga kompania në fjalë - proporcionale me numrin e aksioneve që mbani.

Sidoqoftë, nëse doni të mësoni të tregtoni aksione në baza afatshkurtra, do t'ju duhet të përdorni një platformë CFD. Kjo sepse tarifat që lidhen me blerjen dhe shitjen e aksioneve në kuptimin tradicional janë shumë më të larta se CFD. Për më tepër - si një klient me pakicë do të keni pak mundësi, nëse ka ndonjë, të jeni në gjendje të shesni me pak kohë kapitalin tuaj të zgjedhur. Edhe një herë, kjo është diçka që ofrohet praktikisht nga të gjitha platformat CFD.

Sidoqoftë, nëse dëshironi të hyni në tregjet globale të aksioneve në internet, do të keni dy mundësi - blerjen dhe shitjen e aksioneve individuale, ose investimin në një indeks.

✔️ Tregtimi i aksioneve individuale

Nëse keni aftësitë e kërkuara për të investuar në kompani individuale, do të keni qasje në mijëra aksione të CFD. Kjo përfshin kompanitë e blu-chip të listuara në tregjet e njohura si NASDAQ dhe London Stock Exchange, si dhe kompani të vogla me mes të mesme.

Nëse vendosni për rrugën CFD, vlera e aksioneve tuaja të zgjedhura do të pasqyrojë atë të çmimit në botën reale të aktivit. Për shembull, nëse çmimi i aksioneve të British American Tobacco rritet me 2.3% në një periudhë 24 orëshe, CFD-ja përkatëse e saj do të rritet gjithashtu me 2.3%.

✔️ Tregtimi i një Indeksi të Tregut të Aksioneve

Nëse jeni të etur për të tregtuar aksione dhe aksione, por nuk keni njohuritë e kërkuara për të zgjedhur kompani individuale, mund të jetë e vlefshme të konsideroni një indeks të tregut të aksioneve.

Të referuara gjithashtu si 'indekse', indekset e tregut të aksioneve ju lejojnë të spekuloni me qindra kompani në një tregti të vetme - më pas duke diversifikuar pozicionin tuaj në shumë industri.

Për shembull, duke investuar në S&P 500, ju mund të blini aksione nga 500 kompani më të mëdha të listuara në SH.B.A. Në mënyrë të ngjashme, indeksi FTSE 100 ju lejon të investoni në 100 kompanitë më të mëdha të listuara në Bursën e Londrës.

Edhe një herë, nëse vendosni për një indeks të tregut të aksioneve në formën e një CFD, ju do të keni mundësinë të shkoni gjatë ose shkurtër. Si i tillë, ju përsëri do të kishit mundësinë për të bërë një fitim edhe kur tregjet më të gjera të aksioneve janë në rënie.

Çfarë është Spread?

Pavarësisht nëse jeni duke tregtuar Forex ose CFD - duhet të keni një kuptim të vendosur të përhapjes. Në formën e tij më themelore, ky është ndryshimi midis çmimit "të blerë" dhe çmimit "të shitur". Në krye të komisioneve të tregtisë, përhapja siguron që ndërmjetësit në internet të fitojnë para.

Madhësia e spread-it është e rëndësishme për ju si tregtar, pasi tregon se cilat tarifa jeni duke paguar indirekt. Për shembull, nëse ekziston një hendek 0.5% në përhapjen kur tregtoni aksione, kjo do të thotë që ju duhet të bëni të paktën 0.5% të fitimeve vetëm për t'u shkëputur.

Shembull i Përhapjes në CFD

Mënyra më e lehtë për të llogaritur përhapjen kur tregtoni CFD është thjesht të përpunoni diferencën në përqindje midis çmimit të blerjes dhe shitjes.

 1. Ju po kërkoni të shkoni 'gjatë' në vaj
 2. Ndërmjetësi juaj ofron një çmim 'blerje' prej 71 $
 3. Çmimi i 'shitjes' është 69 dollarë
 4. Kjo do të thotë që përhapja është diferenca midis 69 dhe 71 dollarë
 5. Në terma përqindje, kjo është një përhapje prej 2.89%

Pavarësisht nëse vendosni të shkoni gjatë ose shkurt në naftë, ju do të paguani një diferencë prej 2.89%. Kjo do të thotë që ju do të duhet të bëni të paktën 2.89% në fitime vetëm për t'u barazuar.

🥇 Nëse shkon gjatë në vaj, do t'ju duhet të paguani $ 71. Nëse menjëherë dilni nga pozicioni juaj, do ta bënit me një çmim shitje prej $ 69. Si i tillë, ju duhet çmimi i naftës për të Rritje by 2.89% vetëm për t’u shkëputur.

🥇 Nëse shkon i shkurtër në vaj, do t'ju duhet të paguani $ 69. Nëse menjëherë dilni nga pozicioni juaj, do ta bënit me një çmim blerjeje $ 71. Si i tillë, ju duhet çmimi i naftës për të ulje by 2.89% vetëm për t’u shkëputur.

Çfarë është Levave?

Levave është njëkohësisht një mjet emocionues dhe shumë i rrezikshëm që do të gjeni në shumicën e vendeve të tregtimit në internet. Me pak fjalë, levave ju lejon të tregtoni në nivele më të larta se ato që keni në llogarinë tuaj të brokerimit. Shuma specifike përcaktohet nga një faktor, siç janë 2: 1, 5: 1 ose 30: 1. Sa më i lartë faktori, aq më shumë po tregtoni dhe kështu - aq më të larta do të jenë fitimet ose humbjet tuaja.

Për shembull, le të themi që ju keni vetëm 300 £ në llogarinë tuaj. Ju dëshironi të përdorni gjatë me gaz natyror, pasi mendoni se pasuria është shumë e nënvlerësuar. Si i tillë, ju aplikoni levë prej 10: 1, që do të thotë se në të vërtetë po tregtoni me 3,000.

Në këtë shembull, 300 £ tuaj tani janë diferencë. Nëse vlera e tregtisë suaj do të ulej me një faktor 10: 1 (100/10 = 10%), ju do të humbisni të gjithë marzhin tuaj. Kjo njihet si e 'likuiduar'. Në mënyrë të ngjashme, nëse marzhi juaj ishte 300 £ dhe po tregtonit në 25: 1, do të likuidoheni nëse pasuria do të ulej me një faktor 25: 1 (100/25 = 4%).

Nëse jeni një tregtar me pakicë me seli në MB (ose ndonjë shtet anëtar evropian për këtë çështje), do të kufizoheni nga kufijtë e levave të instaluara nga Autoriteti Evropian i Letrave me Vlerë dhe Tregjeve (ESMA).

Kufijtë e levave të ESMA-s

🥇 30: 1 për çiftet kryesore Forex
🥇 20: 1 për palë të mëdha Forex, ari dhe indekse kryesore
🥇 10: 1 për mallra përveç arit dhe indekseve jo-kryesore të kapitalit
🥇 5: 1 për aksione individuale
🥇 2: 1 për kriptovalutat

Porositë e tregut: Cilat janë ato dhe si funksionojnë ato?

Nëse dëshironi të mësoni të tregtoni në internet, është shumë e rëndësishme që të dini se si funksionojnë porositë e tregut. Në thelb, kjo do t'ju lejojë të mbyllni automatikisht tregtinë kur goditen disa pika të caktuara të çmimit.

Për shembull, nëse një tregti shkon në favorin tuaj, ju mund të garantoni një fitim duke mbyllur tregtinë automatikisht. Simiaillly, nëse një tregti shkon kundër jush, një urdhër tregu mund të dalë nga tregtia dhe kështu - të zvogëlojë humbjet tuaja.

Më poshtë kemi renditur disa nga porositë më të rëndësishme të tregut për të cilat duhet të bëheni të vetëdijshëm.

Order Urdhri i Ndalimit të Humbjes

Siç sugjeron emri, një urdhër i ndalimit të humbjes do të lehtësojë ekspozimin tuaj të përgjithshëm ndaj një tregti humbëse. Për shembull, le të themi që ju po spekuloni Bitcoin dhe hapni një tregti me vlerë 2,000 £ me një çmim blerjeje prej 9,500 $.

Si i tillë, ju shpresoni që çmimi i Bitcoin të rritet. Sidoqoftë, ju gjithashtu vendosni një urdhër humbjeje në rast se gjërat shkojnë kundër jush. Meqenëse nuk doni të humbni më shumë se 5% të vlerës suaj tregtare, ju vendosni një porosi të humbjes në $ 9,025.

Vetëm disa ditë më vonë, Bitcoin po depërton dhe humbet 20% në vlerë. Fillimisht, ju do të kishit humbur 400 £ (20% të tregtisë tuaj 2,000). Sidoqoftë, ndërsa instaluat një humbje të ndjeshme të ndalimit me 9,025 dollarë, ju e zvogëluat humbjen tuaj në vetëm 100 (5% e 2,000).

Order Urdhër Ndalimi i Garantuar

Sa më efektive të jetë një urdhër i ndaljes së humbjes, nuk ka asnjëherë ndonjë garanci që porosia juaj të plotësohet. Për shembull, nëse keni vendosur një porosi të humbjes në GBP / USD gjatë rezultatit të referendumit Brexit, nuk ka gjasa që porosia të ketë gjetur një blerës. Kjo pasi GBP / USD kaloi një periudhë paqëndrueshmërie ekstreme.

Përkundrazi, një porosi e ndaluar e 'garantuar' do të përputhet gjithmonë, pasi në të vërtetë është një marrëveshje midis jush dhe ndërmjetësit. Merrni shënim, do t'ju duhet të paguani një tarifë më të lartë për të ekzekutuar një urdhër të garantuar të humbjes së ndalimit, megjithëse, mund të jetë me vlerë të paguani.

✔️ Merrni - Urdhër Fitimi

Ndërsa është thelbësore për të mbrojtur tregtinë tuaj nga ekspozimi i tepërt në humbje të mëdha, ju gjithashtu duhet të krijoni një urdhër për të mbyllur automatikisht një tregti kur bëni një fitim. Përndryshe, mund të humbisni mundësinë për të fituar përfitime nëse nuk jeni në pajisjen tuaj desktop. Si e tillë, urdhrat e përfitimit do të mbyllin një tregti me një çmim të paracaktuar.

Për shembull, nëse jeni duke tregtuar argjend në 18.24 dollarë dhe dëshironi të mbyllni një fitim kur aktivi rritet me 10%, mund të vendosni një urdhër përfitimi në 20.06 dollarë. Nëse çmimi arrin 20.06 $, tregtia do të mbyllet automatikisht me një fitim prej 10%.